MF zamieściło na stronie internetowej wyjaśnienia dotyczące struktur logicznych ksiąg rachunkowych (JPK_KR_PD) i ewidencji środków trwałych (JPK_ST_KR).
(…) Obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowych elektronicznie i cykliczne ich przesyłania za okresy roczne przez podatników,
na zasadach art. 193a Ordynacji podatkowej, będzie realizowany wg poniższego harmonogramu, za lata podatkowe rozpoczynające się po:
- 31 grudnia 2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (struktura logiczna JPK_KR),
- 31 grudnia 2025 r. w przypadku podatników CIT (innych niż ww.) obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT oraz podatników PIT/PPE/PPL obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR, JPK_EWP),
- 31 grudnia 2026 r. w przypadku pozostałych podatników CIT oraz PIT/ PPE/PPL (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR, JPK_EWP) (…).
(…) Prowadzenie JPK_KR_PD nie powoduje likwidacji JPK_KR na żądanie. JPK_KR będzie funkcjonował m.in. za okresy przed wejściem w życie obowiązku raportowania w postaci JPK_KR_PD (…).
(…) W przypadku spółek jawnych, które nie są podatnikami CIT, przychody z tych spółek jawnych raportują również ich wspólnicy. Wspólnik wykazuje w JPK_KR_PD dane dotyczące przychodu i kosztów uzyskania przychodów osiągniętych w tej spółce proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz wykazuje je w węźle RPD:
- wyżej wymienione przychody – w polu K_7,
- wyżej wymienione koszty uzyskania przychodów – w polu K_8 (…).
(…) Stosownie do dyspozycji art. 9 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek przesyłania ksiąg rachunkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stosuje się odpowiednio do spółek tworzących podatkową grupę kapitałową.
W przypadku podatkowej grupy kapitałowej obowiązek przekazania JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR ciąży na każdej ze spółek tworzących PGK odrębnie tj. we własnym imieniu
i w zakresie prowadzonych przez nie ksiąg rachunkowych oraz ewidencji ŚT i WNiP, w tym również w zakresie węzła RPD struktury JPK_KR_PD (…).
Począwszy od 1 stycznia 2025 r. rokiem bazowym przy badaniu ustalonego limitu przychodowego w wysokości 50 mln euro będzie rok podatkowy poprzedzający rok, za który obowiązek z zakresu JPK_KR_PD będzie miał po raz pierwszy zastosowanie, tj. 2024 rok (…).
(…) Zgodnie z art. 66 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób
prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105, z późn. zm.), obowiązkiem z zakresu JPK CIT za rok podatkowy/obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2025 r. zostaną objęci podatnicy CIT i spółki niebędące osobami prawnymi, inni niż określeni w pkt 1, obowiązani do składania JPK_VAT (…)”.
źródło: Ministerstwo Finansów, strona internetowa www.podatki.gov.pl zakładka Jednolity Plik Kontrolny/JPK_PD/Pytania i odpowiedzi