2022-10-08

Likwidacja obowiązku drukowania dokumentów przez kasy on-line i wirtualne , po 01.01.2023 r

likwidacja-obowiazku-drukowania-dokumentow-przez-kasy-on-line-i-wirtualne-po-01-01-2023-r

Źródło : opracowanie MF „SLIM VAT 3 – propozycje i kierunki zmian” zamieszczone na stronie internetowej www.gov.pl

W projekcie MF czytamy :

„(?) Powyższe pozwoli podatnikom na wybór, czy decydują się na przechowywanie raportów fiskalnych oraz innych dokumentów niefiskalnych w postaci papierowej, czy też wyłącznie elektronicznej. Mimo, że wprowadzane rozwiązanie oznacza, że podatnicy nie będą mieli obowiązku drukowania tych dokumentów, dokumenty te nadal będą wystawiane, tak jak do tej pory, tj. w postaci elektronicznej. Rozwiązanie takie stanowi ułatwienie oraz zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych. (?)”

Obecne przepisy :

Zgodnie z art. 111 ust.3a pkt 8 ustawy o VAT , podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży z zastosowaniu kas fiskalnych , mają obowiązek dokonywania wydruku dokumentów wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, z wyłączeniem paragonów fiskalnych i faktur, jeżeli nabywca zobowiąże podatnika do dostarczenia ich w postaci elektronicznej.

Planowane zmiany :

  • rezygnacja z obowiązku drukowania raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych , wystawianych przez podatników prowadzących ewidencję sprzedaży z zastosowaniem kas fiskalnych.
  • Rozwiązanie ma dotyczyć wyłącznie kas on-line i wirtualnych .

Masz pytania? Zostaw nam wiadomość

Wypełnij formularz – odpowiemy najszybciej jak będzie to możliwe!