Zmiana dokonana przez MF w celu zapewnienia zgodności przepisów z Konstytucją.
Zmiany mają wejść w życie od 01 stycznia 2025 r.
Budowle
Nowa definicja składa się z pięciu podpunktów wymieniających kategorie budowli.
Przepisy obecne | Proponowane zmiany od 1.01.2025 |
budowla – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem | budowla: a) obiekty wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia, jeżeli stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową, b) części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a, c) części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych, d) fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń, e) przyłącza do obiektu budowlanego – wykonane z użyciem wyrobów budowlanych |
Cechą wspólna tych kategorii jest tylko to, że są „wykonane” z użyciem materiałów budowlanych.
Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie katalogu obiektów, będących budowlami w nowym załączniku nr 4 do ustawy o POL.
Załącznik zawiera 28 pozycji, a każda z nich wymienia kilka kategorii obiektów.
To oznacza, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, będą podlegać również urządzenia, które nie mają fundamentu, sieci, instalacje, urządzenia jeżeli stanowią wraz z budynkiem całość techniczno-użytkową. Przepisy nie definiują kategorii instalacji i urządzeń technicznych.
Definicja całości techniczno-użytkowej – zespół elementów, które są niezbędne do realizacji określonego celu gospodarczego, powiązanych ze sobą w taki sposób, że żaden z nich nie może zrealizować tego celu samodzielnie, a brak któregokolwiek z tych elementów.
Pozostałe kategorie budowli wymienione w nowej definicji budowli to:
- części budowlane urządzeń niestanowiących części budowli, o których mowa w lit. a – tj. urządzenia, które nie są częścią budowli oraz instalacji i urządzeń tworzących z nim całość techniczno-użytkową, m.in. części budowlane kotłów i pieców przemysłowych.
- części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych,
- fundamenty pod maszyny oraz urządzenia, odrębne pod względem technicznym od tych maszyn i urządzeń,
- przyłącza do obiektu budowlanego.
Nowa definicja budynku
Nowelizacja wprowadza nową definicję budynku:
Przepisy obecne | Proponowane zmiany od 1.01.2025 |
budynek – obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach | budynek – obiekt, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, również w przypadku gdy jest on częścią obiektu wymienionego w poz. 1–6 załącznika nr 4 do ustawy; |
Projekt noweli wprowadza o definicji warunek trwałego związania z gruntem.
Trwały związek z gruntem to takie związanie obiektu budowlanego z gruntem, którego zadaniem jest zapewnienie stabilność i trwałości.
Załącznik nr 4 (katalog budowli) wskazuje, że budowlą będą m.in. obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem, lub wolno stojące trwale związane z gruntem np. maszty antenowe, oświetlenie zewnętrzne, instalacja przemysłowa, urządzenia techniczne, tablice reklamowe.
Inne zmiany
- Zmiana stawki dla garaży wielostanowiskowych w budynkach
- Zmiany w zwolnieniu:
- kolejowym – wyłączenie stosowania zwolnienia dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego,
- dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego – zawężenie zwolnienia do gruntów zajętych pod budynki i budowle objęte tym zwolnieniem,
- dla instytutów badawczych – ograniczenie zakresu zwolnienia podmiotowego wyłącznie do nieruchomości lub ich części, zajętych na działalność, o której mowa w art. 2 ust. 1–3 ustawy o instytutach badawczych.