Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, od listopada 2024 roku, mogą składa wnioski o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc grudzień 2024 r., czyli o tzw. wakacje składkowe.
Przedsiębiorca może skorzystać z tego uprawnienia, po spełnieniu warunków opisanych w art. 17a ust. 1 ustawy o SUS :
- w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, przedsiębiorca powinien mieć zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych;
- w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro.
- jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przykładowa odpowiedź ZUS na liczne zapytania przedsiębiorców w powyższym zakresie:
„(…) Zgodnie z art. 17a ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, warunkiem skorzystania z tzw. »wakacji składkowych« jest aby ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. Nieistotne jest, czy w danym okresie prowadzący działalność wykonywał usługi nie tylko na rzecz byłego pracodawcy, ale też innych podmiotów. (…)”.